Lufthansa Flight Training Pilot School Bremen – czyli od zera do bohatera

Istnieje kilka możliwości aby zdobyć zawodową licencję pilota w Polsce. Kurs pilotażu prowadzony jest na Politechnice Rzeszowskiej i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Można też spróbować szczęścia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, która od niedawna nie tylko szkoli wojskowych ale i cywilów. Ostatnia możliwość jest najlepsza i najszybsza – na własną rękę. Niestety jej mankamentem jest to, że najdroższa przez co nie każdy może sobie na nią pozwolić. Bez względu na wybraną drogę do otrzymania upragnionej zawodowej licencji, każdy świeżo upieczony pilot napotka na dość wysoką przeszkodę. Znalezienie operatora lotniczego dla którego mógłby latać. Biorąc pod uwagę kondycję polskich przewoźników lotniczych przeszkoda ta może się okazać nie do pokonania.

Jest jeszcze jedna droga, o której chcę napisać. Posiada ona pewną istotną przewagę nad pozostałymi. Nie dość, że zdobycie licencji „prawie” nic nie kosztuje to gwarantuje później pracę. Droga, której niestety na próżno szukać w Polsce. Jest to program kadecki organizowany przez samą linię lotniczą, która chce wyszkolić dla siebie młodych pilotów. Każdy duży przewoźnik liczący się na światowym rynku lotniczym posiada własny program kadecki „od zera do bohatera” realizowany w specjalnie przygotowanej do tego infrastrukturze. Najstarszą szkołą Lufthansy jest Verkehrsfliegerschule, Lufthansa Flight Training w Bremen, w której mam okazję się szkolić do licencji FOO.

Szkoła została założona w 1952 roku i jest zlokalizowana zaraz przy lotnisku, co umila spędzanie w niej czasu. Dla tego często można usłyszeć tutaj statki powietrzne wykonujące operacje lotnicze. Zapach paliwa lotniczego nie jest tu również czymś niezwykłym. Bryła architektoniczna oraz wystrój wewnętrzny szkoły jest dość oryginalny. Składa się z kilku budynków. Główny jest dwupiętrowy, mieszczą się w nim sale szkoleniowe, sale komputerowe, stołówka, pokoje wszystkich pracowników oraz miejsce, gdzie uczniowie mogą spędzić wolny czas na przykład grając w piłkarzyki czy przed telewizorem. W środku znajduje się również atrium z ogrodem i fontanną, gdzie można w spokoju posiedzieć a nawet coś przegryźć. W budynku najbardziej wysuniętym na północ przy którym znajduje się również niemałe odkryte boisko, mieści się także pokaźna sala gimnastyczna wyposażona w korty do squasha. Nowsze budynki w południowej części zostały wybudowane na potrzeby symulatorów. Na lotnisku szkoła ma również swój hangar z zapleczem technicznym oraz z Cessnami CJ1.

Całe sąsiedztwo wokół szkoły składa się z nowych budynków. Na zdjęciach satelitarnych googla, niektóre z nich jeszcze nie istnieją. W pobliżu znajdują się również budynki EDAS’a (EGNOS Data Access Service) czy Airbus’a wraz z fabrykami.

Zajęcia w szkole zazwyczaj zaczynają się o godzinie 8:20 i trwają najdłużej do 16 z długą przerwą lunchową. Szkoła jest do dyspozycji 24/7. W każdej chwili można przyjść i skorzystać z jej wyposażenia. Uczniowie często korzystają z tej możliwość. Widok zapalonych świateł w salach w godzinach późnowieczornych nie jest czymś niezwykłym. Ale łatwo się domyśleć, jest obiektem zamkniętym. Tylko mając specjalną przepustkę lub id Lufthansy można wejść do środka.

Niestety nie jestem w stanie napisać szczegółów jak wygląda samo szkolenie. Moje szkolenie teoretyczne, pomimo, że było bardzo podobne przebiegało na innych zasadach. Składa się z trzech głównych etapów. Podczas pierwszego, uczeń jest zaznajamiany z ogólną wiedzą lotniczą, oraz przygotowywany do pierwszych lotów na samolotach tłokowych. Drugi to lotnicze szkolenie praktyczne w Phoenix w Arizonie w USA na samolotach Beechcraft – F33A Bonanza. Następnie po powrocie do Bremen rozpoczyna się etap trzeci, w trakcie którego uczeń po odpowiednim szkoleniu wykonuje swoje pierwsze loty na samolocie odrzutowym, Cessnie Citation CJ1. Według reklamy Lufthansy szkolenie od zera do bohatera zajmuje 29-33 miesiące. Jak w życiu, różnie z tym bywa. W trakcie trwania kursu uczniowie nie dostają wynagrodzenia. Muszą się sami utrzymać bądź liczyć na wsparcie rodziców. W najlepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w samym Bremen albo w okolicy. Po zakończeniu szkolenia i zdaniu wszystkich egzaminów w urzędzie lotnictwa cywilnego – LBA (Luftfahrt Bundesamt), świeżo upieczony pilot otrzymuje licencję MPL (Multi-Crew Pilot Licence). Uprawnia ona do latania tylko w Lufthansie lub u innego przewoźnika, który pokrył szkolenie. W oficjalnej ulotce Lufthansy można przeczytać, że koszt szkolenia wynosi 70 000 euro i co miesiąc z wynagrodzenia będzie pobierana rata w wysokości 300 euro. Czyli potrzeba niecałe 20 lat aby spłacić odbyte szkolenie. Po określonym czasie i nalocie pilot otrzymuje licencję ATPL.

Oprócz Bremen Lufthansa ma ośrodki szkoleniowe we Frankfurcie, Berlinie, Monachium, Wiedniu i Phoenix w USA.

This entry was posted in flight dispatcher, lotnictwo and tagged , , , , , , , , .